زير بناي فكري و راهبردي انجمن براي خدمت به خانواده‌هاي تحت پوشش بر شش اصل زير استوارمي باشد.
1.حمايت از كرامت انساني فرزندان يتيم
2. تاكيد برجدا نشدن فرزند يتيم از خانواده
3.حفظ استقلال خانواده در همه شئون
4.توجه خاص به امور فرهنگي و مذهبي
5.تأمين هزينه تحصيلي فرزندان تحت پوشش تا مقطع دكتري
6.ايفاي نقش پدری مهربان
كمك‌ها و خدماتي كه انجمن به خانواده‌هاي تحت پوشش ارائه مي‌دهد عمدتاً به موارد زير خلاصه مي شود.
5-TREE
1.پرداختهاي نقدي ماهيانه كه مستقيماً بحساب بانكي خانواده‌ها واريز مي‌شود. 2.اهداء خواربار مصرفي و اهداء گوشت و نان و ساير ارزاق 3.پرداخت‌هاي غيرمستمر شامل هزينه عقد و عروسي (پسران و دختران تحت پوشش) وهزينه‌هاي سيسموني (دختران پس از ازدواج و باردارشدن) 4.اهداء عيدي و كفش و لباس همه ساله در پايان سال 5.اطعام و افطاري درايام ماه مبارك رمضان همه روزه با برنامه ريزي و زمان بندي از پيش تعيين شده غذاي طبخ شده مناسب براي افطاري به خانواده‌هاي تحت پوشش اهداء مي گردد. اطعام اعضاء خانواده‌هاي تحت پوشش منحصر به ماه مبارك رمضان نبوده و عمدتاً مددجويان در مناسبت‌هاي مختلف نظير جشن‌هاي نيمه شعبان و عيدغدير و يا حضور در اردوهاي زيارتي و سياحتي مورد پذيرائي قرارمي‌گيرند.
1· فراهم کردن امکانات تحصيلي براي فرزندان يتيم از دبستان تا دانشگاه و تشويق آنان به شرکت در فعاليتهاي علمي فوق برنامه. 2· بررسي وضعيت اخلاقي و تحصيلي دانش آموزان به طور دائم توسط مشاورين باتجربه . 3· برگزاري کلاسهاي فراگيري قرآن کريم و آموزشهاي اخلاقي و اجتماعي ، توسط فرهنگيان و اساتيد مجرب حوزه و دانشگاه براي مادران و فرزندان 4· برخورداري خانواده هاي تحت پوشش از همکاري بانوان تحصيلکرده ، به عنوان مشاور در امور تربيتي و خانوادگي . 5· شکوفا سازي استعداد ها و تشويق دانش آموزان ممتاز، با اهداي جوايز و اعزام به اردوهاي سياحتي و زيارتي .
يكي از اولويت هاي مهم انجمن موضوع بهداشت ودرمان مددجويان مي‌باشد از همين رو در باب بهداشت علاوه برتأمين ارزاق مورد نياز خانواده‌ها به نيازمندي‌هاي بهداشتي آنها نظير تامين مسواك و خميردندان و شامپو و صابون و ساير اقلام بهداشتي نيز توجه ويژه شده است. در زمينه درمان و فراهم نمودن امكانات و خدمات درماني لازم شامل پزشك عمومي، تزريقات و پانسمان، مشاوره و تأمين داروهاي مورد نياز خدمات لازم از طريق درمانگاهي كه در محل ساختمان مركزي تأسيس گرديده ، به مددجويان ارائه ميگردد. هم چنين با بهره‌مندي از پزشكان متخصص داوطلب در ايامي خاص از هفته امكانات لازم براي مراجعه مددجويان فراهم شده است. علاوه بر آن بمنظور ارائه خدمات عمومي و تخصصي دندانپزشكي به خانواده‌هاي تحت پوشش ، انجمن اقدام به داير نمودن بخش دندانپزشكي با تجهيزات مناسب نموده است . گفتني است مددجوياني كه نياز به بستري شدن در بيمارستان، عمل جراحي و يا ساير خدمات پزشكي نظير آزمايشگاه، راديولوژي و امثالهم دارند با هماهنگي‌هاي بعمل آمده بمراكز درماني طرف قرارداد انجمن معرفي مي‌گردند.
1.تأمين هزينه مسكن خانواده‌ها اعم از پرداخت هزينه اجاره ماهيانه و پرداخت وديعه 2. خريد و ساخت مسكن و عندالاقتضا تعمير و مرمت منازل مسكوني آنها
1· تشويق نوجوانان يتيم به فراگيري کارهاي فني و هنري و آماده ساختن آنان براي ورود به مشاغل آبرومند و مورد نياز جامعه. 2· جذب همکاري برخي از واحدهاي توليدي و صنعتي در واگذاري بخشي از فعاليّت هاي قابل انجام در منزل ، به خانواده هاي يتيم. آموزش و کمک مالي به آنان در تهيه چرخ خياطي ، ماشين بافتني و قاليبافي ، گلدوزي ، گلسازي ، خطاطي ، نقاشي و مينياتور ، معرق كاري ، منبت كاري و امثال آن براي پر کردن وقت آزاد و افزايش درآمد آنان. 3· کاريابي براي جوانان يتيم در مشاغل آزاد ، شرکتها ، مؤسسات، واحدهاي توليدي و صنعتي و کمک مالي براي خوداشتغالي آنان. بديهي است با فعال شدن خانواده ها و نزديک شدن آنها به خودکفايي ، کمکهاي مالي انجمن به مرور قطع ميشود لکن حمايتهاي معنوي و مراقبتهاي آموزشي و اخلاقي تا رفع نياز ادامه خواهد يافت.
1· راهنمايي جوانان پسر و دختر در انتخاب همسرمناسب 2· همکاري در تحقيقات مقدماتي و مورد نياز ازدواج . 3· تأمين اقلامي از جهيزيه نوعروسان محروم از پدر شامل يخچال، پنکه ، بخاري ، فرش ماشيني ، لوازم آشپزخانه و سرويس غذاخوري و نيازمنديهاي ديگر.
يكي از روش‌هاي مشارک نیکوکاران در جهت تامین بخشی از هزینه‌های روزمره فرزندان یتیم ، طرح اكرام مي‌باشد. دراين روش خيرين محترم پس از مراجعه به انجمن يك يا چند كودك خاص را تحت حمايت ويژه خود قرار مي‌دهند و كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي حاميان مزبور از طريق انجمن عيناً در اختيار خانواده ايتام مورد نظر قرار ميگيرد.
خدمات فرهنگي انجمن باهدف ارتقاء مباني فكري، عقيدتي، بينش اجتماعي و توانمند سازي اعضاء خانواده‌هاي عضو انجمن تحت عناوين زير انجام مي پذيرد: واحدتربيتي پسران، واحدتربيتي دختران، واحد اشتغال آقايان، واحد حرفه آموزي بانوان، واحد ويژه مادران، واحدامورتحصيلي، واحد مشاوره ومددكاري، واحد امور دانشجويي، واحد تربيت بدني و ورزش، واحد نونهالان، واحد ازدواج، واحد بازديد ودلجوئي از خانواده‌ها، واحد اردوهاي زيارتي و سياحتي و فعاليت هاي فوق برنامه تابستاني و بهره مندي از كلاسهاي تقويتي و كمك آموزشي مؤسسات طرف قرارداد انجمن